Објавено на:

СТРАШНО: Во Шпанија се појави нова дрога која по консумирањето ги наведува луѓето да се однесуваат како зомби

t

Во Шпанија се појави нова дрога која по консумирањето ги наведува луѓето да се однесуваат како зомби…

Туристите се предупредуваат откако шпански дилер на дрога беше уапсен за продажба на дрогата „Зомби канибал“ во популарното туристичко место Коста Бланка.

Супстанцата за која станува збор, наречена флака, се смета и за смртоносна и за високо зависна супстанција, која, веројатно, ќе предизвика агресивно и непредвидливо однесување кај оние кои ја земаат дрогата. Во најтешките случаи, дрогата, веројатно, увезена од Кина, ги охрабрува корисниците да се однесуваат како зомби, што доведува до психотични епизоди и канибалистички напади.

Првично создадена во Флорида, САД, илегалната дрога, која е опишана како „сол за капење во домаќинството“, влегува во крвотокот од страна на поединец кој ја зема преку ноздрите, ја инјектира или преку вејп. Дрогата, кој чини 2,30 евра по ќесичка, довела до смрт на најмалку тројца корисници во Шпанија од мозочен и срцев удар.

Цената е особено опасна бидејќи им овозможува на поединците да купат големи количини од супстанцијата, која го загрева телото до неверојатен 41 степен, а истовремено дава нечовечка сила. Како што се влошуваше епидемијата, полицајците на Коста Бланка во Аликанте двапати запленија пакетчиња од по 100 грама, пишува Олив прес.

Откако „флејк“ стана популарна, полицајците и медицинските работници беа сведоци на многу страшни моменти. Во 2022 година, корисник на оваа дрога бил однесен во здравствен дом во Чехегин, Мурсија, каде што почнал да се јаде. Очајните лекари се обиделе да го спречат да скине парчиња од сопственото тело, но не успеале.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ХОРОР: Малолетници силувале 13-годишно девојче во Келн

Тринаесетгодишно девојче било сексуално злоставувано од момчиња…

Македонците наведени како посебен народ во Царска…

Соседните држави очигледно погрешно пресметаа кога мислеа…

55 кинески борбени авиони забележани околу Тајван

Десетици кинески борбени авиони се забележани во…

Роналдо победи во азиската Лига шампиони

Додека во Европа вечерва стартуваше новата сезона…

МИЦКОСКИ ВЛЕЗЕ ВО ВОЈНА СО ГРУЕВСКИ: “Панорама…

Ботовите на "дувлото" денеска "кавилтетно" ја заработуваат…