Страшно невреме во Хрватска: Ветер со 150 километри на час корнеше дрвја и кровови

t

Ветер до 150 километри на час синоќа направи хаос во Далмација. Дури претпладнето настана штетите што ги донесе невремето – откорнати дрвја, уништени покриви, огради и автомобили.

И додека црвениот аларм и денеска важеше за јадранското подрачје, во другите делови на Хрватска штетите се таложеа по вчерашниот бесен ветер, најмногу во Славонија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Угостител од Хрватска нуди 2.000 евра плата…

Ресторан од централна Истра, чиј објект работи…

Македонец и Босанец ограбиле жена од старечки…

Загрепската полиција ја завршила истрагата за 29-годишен…

Српско-хрватска банда фатена во меѓународна акција –…

Хрватската полиција неодамна учествуваше во меѓународна акција…

Едно лице загина: Автобус со албански регистарски…

Едно лице почина, а неколку се повредени…

Хрватскиот гувернер: Воведувањето на еврото помина фантастично…

Гувернерот на Хрватската национална банка, Борис Вујчиќ…