Објавено на:

Страшно обвинување: Кој подготвува “сириско сценарио” и напад со хемиско оружје во Украина?

t

Потенцијален хемиски напад со лажно знаме ќе предизвика истрага за да се обвини Москва, користејќи фабрикувани докази, велат од руската армија.


Москва ги обвини украинските власти дека планираат да употребат оружје за масовно уништување (ОМУ) за да ја обликуваат руската војска. Инцидентот ќе биде искористен за да се активира истрага за „сириско сценарио“ за да се фалсификуваат докази и да се препише вината, изјави во средата генерал-полковник Игор Кирилов, шеф на руските сили за радијациона, хемиска и биолошка заштита.

„Руското Министерство за одбрана има информации за подготовка на провокации со цел да се обвинат руските вооружени сили за употреба на оружје за масовно уништување, проследено со истрага за „сириско сценарио“, што овозможува да се измислуваат потребните докази и да се обвини доделени“, рече Кирилов, очигледно во врска со настаните околу наводниот хемиски напад во 2018 година во Дума, Сирија.


Во тоа време, САД, ОК и Франција веднаш ја обвинија владата во Дамаск и започнаа напади на сириска територија пред да се спроведе истрага. Понатамошната истрага на ОПЦВ, која исто така ја префрли вината на Дамаск, беше нарушена со недоследности и скандал со укажувачи.

Киев се подготвуваше да организира хемиски инцидент многу пред да избие тековниот конфликт меѓу Русија и Украина кон крајот на февруари, рече официјалниот претставник.

„Големата веројатност за такви провокации е потврдена со барањата на администрацијата во Киев за набавка на лична заштитна опрема за кожата и респираторните органи што обезбедува заштита од токсични хемикалии и биолошки агенси“, додаде тој.

Загрижувачки се фактите за снабдување со противотрови на органофосфорни отрови во Украина. Само во 2022 година, на барање на Министерството за здравство на Украина, од САД беа испорачани повеќе од 220.000 ампули атропин.

Москва постојано го обвинува Киев дека сака да организира напад под лажно знаме за да ги обвини руските војници. Кон крајот на април, Кирилов наведе „три сценарија“ за потенцијална употреба на ОМУ од страна на силите на Киев. Во тоа време, тој рече дека најверојатните биле напад со лажно знаме врз цивили или „чин на саботажа на украински локации кои биле вклучени во развојот на компонентите на оружјето за масовно уништување“.
Други опции кои наводно ги разгледува Киев вклучуваат „дискретна“ употреба на ОМУ „во мали количини“, како и „отворена употреба на ОМУ на бојното поле“. Второто, сепак, ќе биде најмалку веројатно, истакна Кирилов.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Советот за безбедност на ОН не ја…

Советот за безбедност на ОН не ја…

Несреќа во Куманово: Се застрелал додека си…

Вчера во 19.24 часот во СВР Куманово…

Захарова: Загрижениот Запад им праќа на украинските…

Малку е веројатно дека на Запад се…

Бугарија за половина година ѝ дала на…

Софија му предаде на Киев оружје во…

Обединетите нации загрижени за кршење на човековите…

Структурите за човекови права на ОН регистрираат…