Објавено на:

СТРАШНО: Русија со нови докази за био-лабораториите во Украина – Потенцијалното биолошко оружје било тестирано на луѓе!?

t

Руското МНР објави дел од резултатите од анализата на документите поврзани со воените биолошки активности на Соединетите Американски Држави на територијата на Украина.

Ова се нивните сознанија:


Претходно, претставивме шема за координирање на активностите на биолошките лаборатории и истражувачки институти во Украина од страна на Соединетите држави.

Еден од неговите елементи е Украинскиот центар за наука и технологија (UNTC), навидум нејавна организација која нема никаква врска со Пентагон.

Руското Министерство за одбрана успеа да ја открие неговата улога во воено-биолошките активности на САД на територијата на Украина.

Експертскиот центар за хемиски и биолошки закани на руското Министерство за одбрана утврди дека главната активност на STCU е да дејствува како дистрибутивен центар за грантови за спроведување на истражувања од интерес на Пентагон, вклучително и во областа на биолошкото оружје.

Само во последниве години, Вашингтон потроши повеќе од 350 милиони долари за спроведување на проектите STCU.

Американските куратори првенствено беа заинтересирани за истражување со двојна употреба, на пример, проект 6166 „Развој на технологии за моделирање, проценка и предвидување на влијанието на конфликтите и заканите од ширење на оружјето за масовно уништување“, проект 9601 „Трансфер на украински технологии за производство на сложени материјали со двојна употреба до Европската Унија“.

Многу од нив се насочени кон проучување на потенцијални агенси на биолошко оружје (чума, туларемија) и патогени на економски значајни инфекции (патоген птичји грип, африканска свинска чума).

Нашата загриженост за активностите на Вашингтон во Украина произлегува од фактот што, спротивно на нивните меѓународни обврски, Соединетите држави ги задржаа во своето национално законодавство нормите кои дозволуваат работа на полето на биолошкото оружје.

Американската администрација во оваа област го спроведува принципот на приоритет на домашното законодавство во однос на меѓународното. Најконтроверзните етички студии се спроведуваат надвор од националните јурисдикции.

Така, за време на специјална операција на територијата на Украина, беше утврдено дека во периодот од 2019 до 2021 година, американски научници од лабораторија во градот Мерефа (регион Харков) тестирале потенцијално опасни биолошки лекови на пациенти од регионалната клиничка психијатриска болница бр. 3 во Харков.

Има сведоштва на голем број сведоци на овие нечовечки експерименти, чии имиња не можеме да ги откриеме во интерес на нивната безбедност.

Продолжуваме со анализа на документарни докази за злосторствата на американската администрација и режимот во Киев на територијата на Украина. – стои во соопштението на руското МНР, кое го пренесе портпаролката Марија Захарова.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се спрема нов напад? Русија ги засилува…

Руските граничари на границата со Украина се…

Паѓа одбраната на Северодоњецк: Нова група украински…

Четворица војници на вооружените сили на Украина…

(Видео) Падна Лиман – упориштето на украинските…

Упориштето на Доњецк падна во рацете на…

Уништени хеликоптери и воен транспортер, убиени повеќе…

92-ри ден од руската специјална операција во…

Мила му е Украина ама помил му…

Најбогатиот човек во Украина, Ринат Ахметов вели дека планира…