Страшно – Руското министерство за одбрана обвинува: Украинските националисти планираат да разнесат нуклеарен реактор во Харков

t

Руското Министерство за одбрана истакна дека „на 6 март во Харков пристигнаа странски новинари за да ги регистрираат последиците од провокацијата, по што следеше обвинение на Русија за создавање еколошка катастрофа“.

Украинските безбедносни сили и националистичкиот баталјон Азов планираат да разнесат реактор во Националниот истражувачки центар на Институтот за физика и технологија Харков и да ги обвинат руските вооружени сили за лансирање проектили врз експериментален нуклеарен реактор, соопшти во понеделникот руското Министерство за одбрана. .


„Безбедносните сили на Украина заедно со милитантите на баталјонот Азов подготвуваат провокација со можна радиоактивна контаминација на областа во близина на градот Харков. Националистите минираа реактор на експерименталниот нуклеарен систем лоциран во [Националниот истражувачки центар на] Харков Институт за физика и технологија Украинската војска и милитантите на баталјонот Азов планираат да го кренат во воздух реакторот и да ги обвинат руските вооружени сили дека наводно извршиле ракетен напад врз експериментален нуклеарен систем“, се вели во соопштението.

Руското Министерство за одбрана истакна дека „на 6 март, странски новинари пристигнаа во Харков за да ги регистрираат последиците од провокацијата, по што ја обвинија Русија за создавање еколошка катастрофа“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија објави: Загубивме двајца високи офицери во…

Русија призна дека изгубила двајца високи офицери…

(Видео) “Добредојдовте драги браќа”: Со камбани СПЦ…

Српскиот патријарх Порфириј, на својата фејсбук страница…

Не запира: ЕУ во април имала инфлација…

Потрошувачките цени во Европската унија во април…

(Видео) Путин распореди “Терминатори” во источна Украина

Во обид да го зајакне својот арсенал,…

НАТО ќе ги продолжи разговорите со Финска…

Претставниците на НАТО во средата не успеаја…