Објавено на:

Страшно – се огласи руското МНР: Русија ќе биде приморана воено-технички да одговори на влезот на Финска во НАТО

t

Русија предмалку истакана дека ќе биде принудена да одговори на одлуката на Финска да се приклучи на НАТО.

„Приклучувањето на Финска во НАТО е радикална промена во надворешната политика на земјата“, се вели во соопштението на Министерството за надворешни работи.

„Русија ќе биде принудена да преземе одмазднички чекори, од воено-техничка и од друга природа, со цел да престане да се појавуваат закани за нејзината национална безбедност.

Вчера Борис Џонсон потпиша пакт со Финска и Шведска со кој ја гарантира безбедноста за време на интеграцијата на двете држави во НАТО. Во меѓувреме Лондон итно купува воена опрема од советско и руско производство ширум светот за да ја пренесе на украинските вооружени сили.

Тоа го пренесува Њујорк Тајмс, повикувајќи се на британскиот министер за одбрана Бен Валас. Според „Њујорк тајмс“, во тоа се ангажирани најголемиот дел од британскиот оддел за одбрана и воените аташеа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Големо засилување за Арсенал – дојде Жоржињо

Досегашниот фудбалер на Челзи и италијански репрезентативец…

Не кажа само дали е македонски: За…

Министерката за одбрана Славјанка Петровска во вечерашното…

Димитров за зголемување на владиното мнозинство: СДСМ…

Алијанса на Албанците и без влегувањето најавува…

Завршува можноста за санитарен лов во националниот…

На територијата на националниот парк Шар Планина…

Димитров: Бугарија го негира македонскиот идентитет и…

Поранешниот министер за надворешни работи од СДСМ…