Објавено на:

Страшно – се огласи руското МНР: Русија ќе биде приморана воено-технички да одговори на влезот на Финска во НАТО

t

Русија предмалку истакана дека ќе биде принудена да одговори на одлуката на Финска да се приклучи на НАТО.

„Приклучувањето на Финска во НАТО е радикална промена во надворешната политика на земјата“, се вели во соопштението на Министерството за надворешни работи.

„Русија ќе биде принудена да преземе одмазднички чекори, од воено-техничка и од друга природа, со цел да престане да се појавуваат закани за нејзината национална безбедност.

Вчера Борис Џонсон потпиша пакт со Финска и Шведска со кој ја гарантира безбедноста за време на интеграцијата на двете држави во НАТО. Во меѓувреме Лондон итно купува воена опрема од советско и руско производство ширум светот за да ја пренесе на украинските вооружени сили.

Тоа го пренесува Њујорк Тајмс, повикувајќи се на британскиот министер за одбрана Бен Валас. Според „Њујорк тајмс“, во тоа се ангажирани најголемиот дел од британскиот оддел за одбрана и воените аташеа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шамар од Стејт департментот за Бугарија: Незаконски…

Акциите на бугарската влада за справување со…

ДИК ги објави резултатите: Ѓукановиќ е фаворит…

Државната изборна комисија на Црна Гора на…

Француската полиција “европски” уапси 101 демонстрант на…

Бројот на уапсени на демонстрациите во Париз…

(Видео) Крвава случка: Роми во Бугарија се…

Шест лица се повредени во масовната тепачка…

Арсовска гради мега-парк од 30.000 метри квадратни…

Започнува изградбата на новиот мега-парк во Чаир…