Објавено на:

Стремусов: Регионот Херсон наскоро ќе стане дел од Русија, прашање на време е кога

t

Регионот Херсон наскоро ќе стане полноправен субјект на Руската Федерација, изјави за РИА Новости, заменик-шефот на регионалната администрација Кирил Стремусов.


„Јас лично го гледам регионот Херсон, нагласувам, не република, туку регион, во рамките на Руската Федерација. Прашањето на времето, навистина, кога ќе бидеме таму, ова прашање зависи од жителите на Херсонската област“, ​​ кажа тој.


„Регионот Керсон, во секој случај, наскоро ќе стане полноправен субјект на Руската Федерација“, рече Стремусов.


За време на специјалната операција, руската војска ја презеде контролата врз регионот Керсон и Азовскиот дел од областа Запорожје во јужна Украина. Во регионите се формирани воено-цивилни администрации, започнато е емитување на руски ТВ канали и радио станици, а се обновуваат трговските врски со Крим.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сега ќе биде “жешко”: Дел од белоруската…

Дел од белорускaта авијација е оспособена да…

Кина има морална должност да воспостави мир…

Кина има морална должност да придонесе за…

Зеленски: Русите уште имаат време да се…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, изјави денеска,…

Путин постхумно го одликуваше убиениот руски влогер…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска постхумно го…

Дарја Трепова призна дека учествувала во убиството…

Дарија Трепова, која беше приведена под сомнение…