Струшките дуќанџии бараат да им се дозволи да работат во недела

t

Струшките дуќанџии бараат да работат во недела. Затворањето на дуќаните во чаршијата во време на викенди, кога градот е полн со туристи ќе ја доведе во прашање егзистенцијата на стотина дуќанџии и нивните вработени. Воведувањето недела да е неработен ден предизвика огромни финансиски штети врз локалната економија и туризмот, кои и онака се тешко погодени од кризата. Се доведува во прашање егзистенцијата на стотината дуќанџии и нивните вработени.

Општина Струга поднесе барање до Министерството за економија, предлогот во туристичките места да се работи и во недела е испратен и до Собранието.

Од Сојузот на синдикати на Македонија не се согласуваат да се донесат законски измени кои би овозможиле недела да биде работен ден во туристичките центри.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Струга искасана активистка за заштита на…

Нов напад од улични кучиња се случил…

Со возило удрил Албанка и ја оставил…

Ја удрил со автомобил и ја оставил…

Прегазена малолетничка во Струга: Девојчето има тешки…

На 02.12.2022 околу 17.25 часот во Полициската…

Малолетник украл компјутери, лаптопи и друга техника…

Компјутери, лаптопи и друга техника била украдена…

(Видео) Акција на МВР: Приведени странски државјани…

Во текот на изминатата вечер (08.09.2022) во…