Објавено на:

Жална вест: Судија претепан до смрт поради жолт картон

t

Во Ел Салвадор се случила трагедија каква што светот не ја памети, откако 63-годишниот судија почина по аматерскиот меч, а смртта е констатирана во болницата Закамил.

Фудбалскиот сојуз на Ел Салвадор излезе со соопштение во кое изразува жалење за смртта на судијата, кој беше претепан од навивачи и играчи на стадионот Толука во Сан Салвадор.

Синдикатот ги осуди сторителите на инцидентот кој беше предизвикан со еден жолт картон.

Полицијата го истражува целиот случај, но не се знае точно кој го нанел смртоносниот удар, па засега наводно нема уапсени.

„Само што добив телефонски повик и дознав што се случило со татко ми. Не бев на стадионот. Дознав дека напаѓачот го удрил татко ми и го застрелал надвор од теренот. Потоа почнал да го тепа додека не паднал, па тие продолжиле да го удираат посилно“, изјави Хаиро Амаја, синот на убиениот судија.

Семејството сега се подготвува за погребот на човекот кој ја дели правдата во својата земја веќе две децении.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Судиите, обвинителите и затворската полиција ќе добијат…

Со Законите за изменување на законот за…

Шампионот на Македонија подготовките ќе ги започне…

Освојувачот на шампионската титула од сега веќе…

Жална вест: Судија претепан до смрт поради…

Во Ел Салвадор се случила трагедија каква…

(Видео) Експертите откриваат: Навистина беше тензично, верувале…

Финалето на Лигата на шампионите помеѓу Реал…

Животот не знаеш што носи: Пред осум…

Има многу фудбалери кои пред да се…