Сулејман Реџепи за притворот на Зеќири: Времето ќе ги понижи злосторниците

t

Поранешниот верски лидер на исламската верска заедница, Сулејман Реџепи реагираше на случајот со Мухамед Зекири, генералниот секретар на Владата во оставка, против кого Јавното обвинителство денеска покрена истрага за злоупотреба на службената положба и овластување.

Реџепи во реакција избра повторно да објави соопштение на ИВЗ од 2019 година, во кое имаше многу критики за Зекири. Како одговор, Реџепи го обвинува Зекир дека бил сервилен на антиалбанските и антиисламските кругови и дека единствена цел му била да го отстрани Реџепи од ИВЗл


Реакцијата на највисоката верска институција Исламската заедница на Македонија во времето кога јас бев нејзин претседател, во времето кога единството беше основа на нејзиното функционирање. Реагиравме на лице кое беше целосно сервилно на антиисламските и антиалбанските кругови, чија цел беше да ме отстрани од таа институција, да ги подели муслиманите и да ја ослабне вредноста и авторитетот на единствената исламска верска институција во оваа земја.

Несомнено времето ќе ги понижи злосторниците на овој народ и ќе ги воздигне оние кои имаа за цел да го одржат единството, автономијата и авторитетот на ИВЗ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Димовски распали по Шарената револуција: Се што…

Поранешниот пратеник во македонското Собрание, Илија Димовски,…

Захарова: Нека влезат Финска и Шведска во…

Соединетите Американски Држави, принудувајќи ги Финска и…

Министерката за култура призна: Имало финансиски неправилности…

За работењето на директорот на Албанскиот ансамбл,…

Прекинати преговорите меѓу Русија и Украина

Мировните преговори меѓу Москва и Киев во…

Бајден ќе се сретне со шведската премиерка…

Американскиот претседател Џо Бајден в четврток во Белата куќа…