(Видео) „Султанот“ го шокираше НАТО: Не сме за членство на Шведска и Финска во Алијасната

t

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во петокот рече дека не е можно Турција, членката на НАТО, позитивно да гледа на плановите на Шведска и Финска за приклучување кон пактот, велејќи дека двете земји се „дом на многу терористички организации“.

Планот на Финска да аплицира за членство во НАТО, објавен во четвртокот, и очекувањата дека Шведска ќе го следи, ќе доведат до проширување на западната воена алијанса што рускиот претседател Владимир Путин има за цел да го спречи.

Ердоган ја наведе загриженоста за активностите во двете земји кои ги поддржуваат сепаратистичките курдски милитанти кои со децении се борат за автономија во југоисточниот дел на Турција.

Секое проширување на НАТО бара едногласно одобрение од членките на алијансата. Турција е членка на НАТО од 1952 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Работат по 33 часа: Во овие држави…

Вообичаената работна недела за лицата на возраст…

Најбараниот италијански мафијаш падна во неповратна кома!

Најбараниот шеф на италијанската мафија, Матео Месина…

(Видео) Сѐ уште гори боровата шума во…

Пожарот кој од вчера гори во атарот…

Загина пилот: Се урна авион во Грција!

Во аероклубот во близина на грчкиот град…

Албанија го советува Курти: Слушај ги сојузниците!

Албанскиот претседател Бајрам Бегај и албанскиот премиер…