(Видео) „Султанот“ го шокираше НАТО: Не сме за членство на Шведска и Финска во Алијасната

t

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во петокот рече дека не е можно Турција, членката на НАТО, позитивно да гледа на плановите на Шведска и Финска за приклучување кон пактот, велејќи дека двете земји се „дом на многу терористички организации“.

Планот на Финска да аплицира за членство во НАТО, објавен во четвртокот, и очекувањата дека Шведска ќе го следи, ќе доведат до проширување на западната воена алијанса што рускиот претседател Владимир Путин има за цел да го спречи.


Ердоган ја наведе загриженоста за активностите во двете земји кои ги поддржуваат сепаратистичките курдски милитанти кои со децении се борат за автономија во југоисточниот дел на Турција.

Секое проширување на НАТО бара едногласно одобрение од членките на алијансата. Турција е членка на НАТО од 1952 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Шарли Ебдо“: Македонија – земјата која повеќе…

Францускиот сатиричен неделник „Шарли Хебдо“ со текст…

Знае ли нешто австрискиот канцелар: Нехамер гледа…

Австрискиот канцелар Карл Нехамер смета дека бугарскиот…

Голем терористички напад во Норвешка: Најмалку 19…

– Норвешката полиција денеска соопшти дека смртоносните…

И Грузијците останаа со прст во уста:…

Десетици илјади луѓе протестираа во Тбилиси против…

Српскиот министер за внатрешни бил најблизок соработник…

Небојша Стефановиќ во времето кога тој беше…