Објавено на:

Султанот достави ферман со барања – Еве што треба да исполни Западот за Финска и Шведска да влезат во НАТО

t

Списокот со барања на Турција за НАТО и неговите потенцијални членки Финска и Шведска вклучува отстранување на санкциите наметнати на Анкара поради купувањето на ракетни одбранбени системи С-400 од Русија, како и повторно вклучување во програмата за напредни авиони Ф-35, Блумберг. објави во вторникот, цитирајќи „тројца високи турски функционери“.

На 15 мај, Финска и Шведска официјално ја објавија својата намера да се приклучат на НАТО по тековната руска воена офанзива врз Украина. За да се овозможи тоа, сите членки на алијансата ќе треба едногласно да ги поддржат нивните кандидатури. Турција, сепак, рече дека нема да им каже „да“ на Хелсинки и Стокхолм бидејќи немаат „јасен недвосмислен став“ против Курдистанската работничка партија (ПКК) и Револуционерниот народноослободителен фронт (ДХКП/Ц), групи кои Анкара ги смета за терористички организации.

Шведска и Финска имаат досие за давање политички азил на луѓе од Турција, особено на етничките Курди, кои бегаат од внатрешни конфликти – нешто што Анкара го смета за неприфатливо. Според Блумберг, турското раководство бара Шведска и Финска „јавно да ја осудат не само ПКК, туку и нејзините филијали пред да им биде дозволено да се приклучат на блокот“.

Како што потврди во понеделникот турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу, неговата земја, исто така, сака Шведска и Финска да ги откажат трговските ограничувања што ги воведоа на Турција.

Сепак, како што рекоа извори на Блумберг под услов да останат анонимни, листата на желби на Турција е долга.

„Турција сака повторно да биде вклучена во програмата за напредни авиони Ф-35, од која беше исфрлена откако купи од Русија одбранбени ракетни системи С-400. Исто така, има извонредно барање до САД да купат десетици воени авиони Ф-16 за надградба за нејзината постоечка флота“, пишува Блумберг.

Анкара, исто така, сака САД да ги укинат санкциите што Вашингтон и ги воведе за купување на системите С-400.

Изворите на новинската агенција, сепак, ги отфрлија сугестиите дека приговорите на Турција против членството на Финска и Шведска во НАТО на кој било начин се поврзани со врските на Анкара со Москва. Русија ги предупреди Хелсинки и Стокхолм да не се приклучат на блокот и вети соодветен одговор доколку создадат закани.

Во понеделникот, генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг рече дека „Турција е вреден сојузник и треба да се решат сите безбедносни грижи“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шамар од Стејт департментот за Бугарија: Незаконски…

Акциите на бугарската влада за справување со…

ДИК ги објави резултатите: Ѓукановиќ е фаворит…

Државната изборна комисија на Црна Гора на…

Француската полиција “европски” уапси 101 демонстрант на…

Бројот на уапсени на демонстрациите во Париз…

(Видео) Крвава случка: Роми во Бугарија се…

Шест лица се повредени во масовната тепачка…

Арсовска гради мега-парк од 30.000 метри квадратни…

Започнува изградбата на новиот мега-парк во Чаир…