Објавено на:

Султанот се осамостојува: Турција ќе бара наоѓалишта на природен гас низ Медитеранот

t

Турција ќе ја продолжи да бара наоѓалишта за природен гас во источниот Медитеран. Во моментов, производството на гас во Црното Море е приоритет за Анкара, рече министерот за енергетика Фатих Донмез.

„Не го игнорираме Медитеранот, ќе погледнеме повторно, но во моментов Црното Море е наш приоритет“, рече министерот, цитиран од весникот „Милиет“.

Приоритетната работа за екстракција на гас од наоѓалиштата на Црното Море се должи на желбата на земјата да ја намали својата надворешна зависност од природен гас. „Во моментов сме 99% надворешно зависни од природен гас“, рече Донмез.

Според министерот, гас може да се вади во ексклузивната економска зона на Турција во Медитеранот, а можно е тој да се испорачува во Европа заедно со други земји. „Тоа може да бидат Израел и Египет. „Ако тоа е економски исплатливо, зошто да не се снабдува гас преку Турција“, додаде тој.

Претходно турските власти најавија дека планираат разговори со Израел за испорака на гас од Источниот Медитеран за Европа.

Турскиот министер за енергетика не ја исклучи и испораката на гас од Ирак доколку се спроведе студија. Можни се и нови извори од земјите од Каспискиот басен, рече Донмез, истакнувајќи дека побарувачката за нови извори на енергија е поттикната од шоковите на енергетските пазари.

„Светот брзо се движи кон нова енергетска криза. Поради санкциите наметнати на голем број земји, многу е тешко да се запре растот на цената на нафтата и гасот. Европа е свесна за тоа и затоа чувствува потреба да бара нови извори, да ги диверзифицира и да ги диверзифицира рутите. Гледаме дека има теми за разговор и постигнување евентуални договори“, додаде министерот.

Во понеделникот, Турција почна да поставува гасовод долг 170 километри долж Црното Море до полето Сакарија, потсетува БГНЕС. На церемонијата присуствуваше претседателот Реџеп Таип Ердоган, кој рече дека гасот ќе почне да тече до потрошувачите во првиот квартал на 2023 година. Турските власти соопштија дека откриле гас во Црното Море во 2020 година со проценети резерви од 540 милијарди кубни метри. Резервите на најголемиот депозит Сакарија, се наведува дека надминуваат 400 милијарди кубни метри.Турција има намера да инвестира околу 10 милијарди долари во развојот на наоѓалиштето.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Турција го зголеми извозот на стоки во…

Турција го зголеми извозот на стоки во…

Босфор привремено затворен за сообраќај во двете…

Протокот Босфор е затворен за сообраќај во…

Турција е спремна да “ги седне” на…

Турција е подготвена да понуди платформа за…

Ердоган ќе ја посети Србија во септември

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ќе ја…