Објавено на:

Сунак пресече: Ќе ги враќа сите мигранти дома, никој што влегол нелегално нема да остане во Британија

t

Во интервју објавено во весникот „Мејл oн сандеј“, британскиот премиер Риши Сунак рече дека очекува следната недела да биде усвоен нов закон за регулирање на ова прашање.

Под притисок на законодавците да се најде решение за мигрантите кои илегално доаѓаат во Велика Британија со мали чамци преку каналот Ламанш, Сунак го вклучи ова прашање во пет клучни приоритети.

„Немојте да погрешите, бидејќи ако дојдете овде илегално, нема да можете да останете“, рече Сунак.

Новиот закон за решавање на ова прашање треба да биде усвоен во вторник, пренесоа британските медиуми.

Само минатата година повеќе од 45.000 луѓе влегле во Велика Британија преку опасниот канал Ламанш.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Франција ги зајакна полициските сили долж границата…

Франција денеска распореди хеликоптер на царинската полиција…

(Видео) Хаос во Њу Јорк: Протестанти викаа…

Бесни протестирачи извикуваа „затворете ја границата“, додека…

Приведен криумчар, пронајдени 20 мигранти

Вчера околу 11.20 часот на автопатот Гевгелија…

28 мигранти од Сирија пронајдени во Македонија

На 08.09.2023 во 19:00 часот на автопатот…

Спречен влез на над 600 мигранти во…

Хрватскиот министер за внатрешни работи Давор Божиновиќ…