СУТ ја поддржува радикализацијата на синдикалните активности на гранските синдикати при КСС

t

Синдикатот за угостителство и туризам на Македонија дава безрезервна поддршка на претстојните протести на гранските синдикати при Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија коишто ќе започнат од 26 април (вторник).

„Доследното почитување на законите и колективните договори е предуслов за здрав социјален дијалог, кој за жал во Македонија е на многу ниско ниво од причини кои и за нас како синдикат се несфатливи. Токму поради нискиот степен на социјален дијалог, нашите братски синдикати се решија своите права да ги посочат преку јавни протести.

Сметаме дека Владата треба да ги исполни барањата на синдикатите и да го зголеми бодот на вработените во јавната администрација. Револтот станува се поголем од ден на ден и тоа не само кај вработените во јавниот, туку и приватниот сектор“ – велат од СУТ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Одбрана ќе набавува осум нови хеликоптери, најавува…

Министерството за одбрана ќе набавува нови повеќенаменски…

Борел: Партнерството меѓу Русија и Кина има…

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика…

Вучиќ: Целта во надворешната политика е да…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска во…

Ахмети го назначи Рафис Алити за кординатор…

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во…

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…