Сѐ е спремно за конфликт: КФОР вежба одговор на кризни ситуации во Косово!

t

Мисијата на КФОР одржа воена вежба за одговор на сложени кризни ситуации наречена „Златна сабја“ на полигонот во Нови Село во општина Косовска Каменица на југоистокот на Косово и Метохија, соопшти денеска КФОР.

Целта на вежбата, која ја водеше заменик-командантот на КФОР, бригадниот генерал Лука Пиперни, а учествуваа и членови на ЕУЛЕКС, беше интегрирање на различни средства и капацитети на КФОР и тестирање на способноста за успешен одговор на секоја закана што може да се закани. слобода на движење и безбедност во областа на Косово.

Командантот на КФОР, генерал-мајор Ференц Кајари, на крајот од вежбата изрази благодарност и признание за професионалноста и посветеноста што ја покажаа сите учесници, припадници на КФОР и ЕУЛЕКС.

Преку редовните вежби, КФОР одржува високо ниво на оперативна подготвеност и нашата мисија е целосно посветена на спроведувањето на резолуцијата 1244 на Обединетите нации и обезбедувањето безбедна средина и слобода на движење за сите етнички заедници во Косово, според изјава.

Мисијата е целосно подготвена да ги преземе сите неопходни мерки за исполнување на својот мандат, се заклучува во соопштението на КФОР.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Крвава драма: Со секира си ја убил…

Тешко убиство се случило во Приштина во…

Курти: Албанците историски се народ од ослободителен…

Во Амбасадата на Албанија во Приштина, по…

Драма во Косово по договорот со Србија…

Албанскиот премиер Еди Рама застана во одбрана…

Вучиќ: Ако воведеме санкции кон Русија утре,…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека…

Вучиќ: Договорот со Косово е мала тактичка…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави…