Објавено на:

Таен град под Хелсинки: Ако нападнат Русите, подготвени сме, имаме место за 750.000 луѓе

t

Никој не прашува колку чини. На луѓето им е поважна безбедноста, велат надлежните служби во Финска.

Во земјата има повеќе од 54.000 подземни бункери и скривалишта со вкупен капацитет од 4,5 милиони луѓе …

Финска и Русија имаат, благо речено, комплицирана историја.

Затоа Финците не се чувствуваат многу удобно и опуштено покрај своите соседи, особено сега кога Путин нареди инвазија на Украина.

Поради целата ситуација, Финска и Шведска најавија неизбежен влез во НАТО, што дополнително ја налути Москва и ги зголеми тензиите меѓу соседните земји.

Руските политичари веќе велат дека нема да помине без реакција, се споменува и нуклеарно оружје, но Финска е подготвена.

Колку една држава може да биде подготвена.

Под главниот град Хелсинки има дури 5.500 подземни бункери и засолништа поврзани со серија тунели долги 330 километри.

Има места за секој од 660.000 жители на Хелсинки, плус уште 100.000 луѓе, проценуваат властите.

Со својата околина, главниот град на Финска има околу 1,2 милиони жители, па испаѓа дека тие се пократки за половина милион места и би биле преполни, но низ Финска, вклучително и Хелсинки, има безбедни бункери и подземни засолништа.

Вкупно, во Финска ги има повеќе од 54.000 (повеќето се приватни), пишува Телеграф.

Тие се наменети за 4,5 милиони луѓе, но лесно може да го сместат целото население на Финска (приближно 5,6 милиони).

Во главните градови во секој момент има доволно храна и вода за 14 дена, многу од нив се поврзани со продавници со тунели, синџирот на снабдување е обезбеден и според проценките на државните служби, тие лесно можат да живеат удобно со месеци.

Во моментов, бидејќи ситуацијата во земјата е безбедна, многу од овие подземни засолништа се користат како музеи, продавници, ресторани, кафулиња, имаат неколку подземни базени, цркви…

Генерално, властите дозволуваат одреден дел од бункерот да биде претворена во деловен простор, но само доколку во рок од 72 часа се може да се врати во првобитната состојба со кревети и други капацитети за оние кои потенцијално би барале засолниште.

Финците, колку и да се педантни, внимавале на сите детали.

Знаат и колку пати просечниот човек би отишол во тоалет, колку измет и урина би оставил дневно, колку мириси треба да се убијат за тоа, како да се користи тој „материјал“, како да се ослободат од него, ако е „вишок“, објасни во интервју за Мирор шефот на државната служба во Хелсинки.

Влезовите во бункерите се наоѓаат, пишува овој британски медиум, низ целиот град.

Тие често се кријат зад трошни врати покриени со графити, но долу е систем од тунели и бункери, заштитени со специјални врати кои можат да издржат напад со нуклеарно оружје, рече г-дин Опетаја, кој ги придружуваше новинарите низ подземниот систем.

Некои од бункерите се користат и како базени. Во рок од 72 часа тие стануваат засолништа Фото: Град Хелсинки
Некои од бункерите се користат и како базени. Во рок од 72 часа тие стануваат засолништа Фото: Град Хелсинки
– Кога слегуваш долу, поминуваш низ вратата. Втората, покрај нуклеарниот напад, штити и од сите гасови и хемиско оружје. Може да паднат бомби на површината, но децата можат да си играат таму без грижа – вели Опетаја и веднаш продолжува:

“Пораката на овие бункери е дека Финска ќе преживее. Подготвени сме на се.“

Според финскиот закон, секоја зграда поголема од 1000 квадратни метри мора да има бункер, па не е чудно што оваа бројка е 50+ илјади.

– Од војната во Украина научивме колку често страдаат цивилите и станбените населби. Значи, треба да го имаме овој систем за да можеме да отстраниме сè од површината за кратко време и да ги однесеме на безбедно. Јавноста разбира зошто постојат овие скривалишта – изјави за Телеграф Кимо Кохвака, еден од директорите во надлежната служба.

“Колку чини изградбата и одржувањето на овие тунели, а за нив се потрошени стотици милиони евра, на Финците не им е грижа. Знаат дека тоа чини, но знаат и дека се безбедни. Тоа е нивниот приоритет“ – заклучува господинот Кохвака.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Влада не можат да направат, ама циркус……

Новата бугарска декларација за Македонија која треба…

МВР во акција: Серија апсења во Скопје

На 28.01.2023 во 18.40 часот на подрачјето…

Првиот блок од РЕК Битола повторно ставен…

Блок 1 на РЕК Битола од вчера…

(Видео) Ѓоковиќ испрати сочни пцовки кон дел…

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ во финалето на…