Објавено на:

(Фото) Тажна слика од Витлеем: Градот на христовото раѓање празен на еден од најголемите христијански празинци

t

Латинскиот патријарх на Ерусалим, Пјербатиста Пикабала, ги повика христијанските верници во Витлеем да бараат надеж.

„Мораме да го бараме и да го најдеме гласот на надежта што нè води до Исус и спасението, гласот што ја отвора вратата за надежта“, рече Пикабала на мисата на која присуствуваа помалку верници поради епидемиолошките мерки.


Само неколку стотина луѓе се собраа денеска на плоштадот пред храмот на Христовото раѓање, од кои повеќето живеат, работат или студираат во Израел и на Западниот Брег и пееја традиционални песни околу елката и божиќната сцена за да се расположат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

На граѓаните им посакувам здравје и среќа,…

На сите православни хистијани им го честитам…

Hиkoлa Грyeвcки co чecтитka зa Бoжиќ

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола…

Честитка од Али Ахмети: „Заедничките празници и…

По повод христијанскиот празник Божиќ, претседателот на…

Изумирa Koлeдe: Ceгa дeцaтa ги прaќaaт на…

И оваа година наместо на Коледе, децата…

Утре е Божиќ, денот на Христовото раѓање,…

Божиќ или Рождество Христово денот на Христовото…