Објавено на:

Тажно: Секое второ дете од Украина морало да го напушти својот дом

t

Децата во Украина се соочуваат со страшна ситуација, при што секое второ морало да го напушти својот дом, изјави портпаролот на УНИЦЕФ за Би-Би-Си.

Западниот украински град Лавов се најде под силен ракетен оган и Џејмс Елдер од УНИЦЕФ, вели дека нападите го зголемуваат теророт што го чувствуваат луѓето таму.

– Бев во болница каде што гледав како жените слегуваат секој пат кога имаше сирена за воздушен напад, носејќи бебиња стари два дена или жени во 36-та недела од бременоста на кои им е студено, истакна тој.

– Тие жени вечерва повторно се кријат – преплашени, скаменети. И уште толку луѓе и деца, изјави синоќа Елдер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Брнабиќ: Србија не е неутрална, ја осудуваме…

Српската премиерка Ана Брнабиќ вели дека на…

Кинески двојни аршини: Тајван е Кина, ама…

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи…

Лидерите на Доњецк и Луганск заминаа во…

Лидерите на Доњецката и Луганската народна република,…

Нуклеарен армагедон? НАТО да одговори разорувачки ако…

На евентуална руска употреба на нуклеарно оружје…

(Фото) Прелиминарни резултати од референдумите: Украинските региони…

Референдумите во регионите Доњецк, Луганск, Запорожје и…