Објавено на:

Така е кога имаш пријатели: Србија ќе складира 500 милиони кубни метри гас во Унгарија, ќе го користат следната зима

t

Министерот за финансии на Србија, Синиша Мали денеска, по потпишувањето на меморандумот и договорот за складирање гас во Унгарија, изјави дека земјата до октомври ќе складира 500 милиони кубни метри гас во две складишта во Унгарија и дека ќе можеме да го повлечеме гасот во октомври-март.

Министерот Мали и министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија Петер Сијарто потпишаа Меморандум за продолжување на соработката во областа на енергетиката, а потоа договорот го потпишаа Србијагас и унгарската компанија „МВМ ЦЕЕнерџи Зр“.

„Србија до октомври ќе складира 500 милиони кубни метри гас во два магацини во Унгарија, кои потоа ќе ни бидат достапни од 1 октомври до 1 април следната година“, рече Мали. Според договорот, Србија ќе може да повлече три милиони кубни метри гас дневно во октомври, потоа шест милиони кубни метри гас дневно од ноември до февруари и три милиони кубни метри гас во март“, прецизира Мали.

Тоа ќе биде сосема доволно за потребите на граѓаните и индустријата во Србија, истакна Мали, пренесува Танјуг.

Тој најави дека аранжманот ќе се финансира само од српскиот буџет, а другиот од заем од ОТП банка и Ексим банка од Унгарија.

Тој додаде дека за пропорциите на финансирањето ќе се одлучува подоцна.

И Мали засега не сакаше да каже колкава ќе биде висината на аранжманот, но рече дека Србија во понеделник на Унгарија ќе и плати 65,7 милиони евра за резервирање магацини.

Целиот аранжман вклучува гас, струја и сурова нафта, додаде Мали.

Министерот Сијарто оцени дека овие договори обезбедуваат непречено снабдување со гас на Србија и ја зајакнуваат позицијата на Унгарија во областа на енергетиката во целиот регион.

Тој додаде дека со меѓудржавниот договор е договорено и поврзување на пазарите на електрична енергија на двете земји, со што до 2028 година ќе биде изграден нов далновод меѓу Суботица и Шандорфалва во Унгарија.

Со тоа ќе се зголеми капацитетот меѓу Србија и Унгарија од сегашните 1.000 мегавати електрична енергија на 1.500 мегавати.

Договорот за набавка на природен гас и за складирање и логистички услуги го потпишаа генералниот директор на Србијагас, Душан Бајатовиќ и претставници на унгарската компанија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ од Брисел: Беше тежок ден за…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, говореше од…

Борел: Нема договор меѓу Вучиќ и Курти…

Борел ги претстави деталите од средбата: Денеска…

Повредените деца од српскиот автобус во Бугарија…

Потешко повредените деца од сообраќајната несреќа на…

Драма на небото: Српски авион принудно слета…

Авионот на компанијата Ер Србија, Ербас 319,…

Вучиќ: Немам многу очекувања за состанокот во…

Никому не се закануваме, ништо не се…