Објавено на:

Така ќе победат во војната: Украина ги забранува руските книги и музика

t

Врховната Рада на Украина изгласа забрана за увоз и дистрибуција на книги и издавачки производи од Русија и Белорусија во земјата, изјави пратеникот Јарослав Железњак.
„Парламентот забрани увоз и дистрибуција на книги и други издавачки производи од Руската Федерација, териториите на Украина и Белорусија привремено окупирани од неа“, напиша Железњак во својот канал Телеграм.


Заменик на Рада Олексеј Гончаренко прецизираше дека усвоениот предлог-закон предвидува и забрана за турнеи за изведувачи, музичари – граѓани на Русија. Исклучок може да се направи за руските музичари кои ја осудуваат специјалната операција на Руската Федерација.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека украинските власти долги години водат политика на агресивна дерусификација и присилна асимилација. Тој истакна дека Русија сака да ја гледа Украина како пријателска, без забрана за рускиот јазик и руската култура.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина е крајно суров режим кој се…

Русија во Украина има работа со режим…

Ќе “пукне” ли овде третата светска војна?…

Литванскиот парламент усвои резолуција за покана на…

(Видео) Макрон го повика Џипинг “да ја…

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска во Пекинг…

Џипинг: Да се спречи можна употреба на…

Кина е подготвена, заедно со Франција, да…

Најнова вест – Паника во Брјанската област:…

Во областа Брјанск е запрен обидот на…