Објавено на:

Така ќе победат во војната: Украина ги забранува руските книги и музика

t

Врховната Рада на Украина изгласа забрана за увоз и дистрибуција на книги и издавачки производи од Русија и Белорусија во земјата, изјави пратеникот Јарослав Железњак.
„Парламентот забрани увоз и дистрибуција на книги и други издавачки производи од Руската Федерација, териториите на Украина и Белорусија привремено окупирани од неа“, напиша Железњак во својот канал Телеграм.


Заменик на Рада Олексеј Гончаренко прецизираше дека усвоениот предлог-закон предвидува и забрана за турнеи за изведувачи, музичари – граѓани на Русија. Исклучок може да се направи за руските музичари кои ја осудуваат специјалната операција на Руската Федерација.


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека украинските власти долги години водат политика на агресивна дерусификација и присилна асимилација. Тој истакна дека Русија сака да ја гледа Украина како пријателска, без забрана за рускиот јазик и руската култура.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски до Г7: Пред зимата мора да…

Зеленски денеска им се обратил на лидерите…

Зеленски: Руски проектили погодија трговски центар во…

Руски ракетен напад во понеделникот погоди преполн…

Путин го потврди учеството на самитот Г20

Рускиот претседател Владимир Путин ја прифати поканата…

Русија со кибер напад кон Литванија како…

Државни и приватни институции во Литванија се…

Песков за забраната на увоз на злато:…

Русија на санкциите за забрана на увоз…