Објавено на:

Талибанците тврдат дека речиси 10 отсто од Авганистанците се зависници од дpoга

t

Во моментов во Авганистан има околу 3,5 милиони или девет отсто зависници од дрога, изјави заменик-министерот за здравство на талибанците, Абдул Бари Омар.

– Три ипол милиони луѓе во земјата се зависници. Секој од нив користи дрога вредна три американски долари дневно, изјави Омар гостувајќи на локална телевизија.

Според Обединетите нации, делот од земјоделското земјиште во Авганистан што се користи за нелегално одгледување опиум во 2020 година е зголемен за 37 отсто во споредба со 2019 година.

Производството на опиум сочинува од шест до 11 отсто од БДП на земјата.

За време на претходното владеење на талибанците од 1996 до 2001 година, производството и продажбата на дрога беа главниот извор на финансирање на нивната влада.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Серија апсења во Скопје: На на неколку…

На подрачјето на Центар, вчера во 22:45…

Спасовски: Уништивме над 10 тони дрога пред…

Ефикасноста во сузбивањето на нелегалната трговија со…

Голема акција на МВР: Запленета дрога во…

Во тек е голема полициска акција на…

Акција на МВР: Пронајдена дрога во угостителски…

Во акциска контрола во угостителски објекти на…