Таравари: Ако нема предвремени избори ќе влеземе во Влада!

t

Лидерот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари пред денешната средба со премиерот Димитар Ковачевски, во интервју за „Фронтлајн“ истакана дека ќе стане дел од власта доколку се исполнат три услови.

Како најважно Таравари истака дека бара гаранции дека нема да има предвремени парламентарни избори пред 2024 година.

Како втор услов до Ковачевски, лидерот на Алијанса ќе побара самостојност односно автономност во одлучувањето во ресорните министерства што ќе ги добијат…

И како трето барање е да има динамика тоа што ќе се договорат да се применува во пракса.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Таравари избран за редовен професор на Meдицинскиот…

Генералниот секретар на Алијанса за Албанците, Арбен…

(Видео) Урнебесно – Села честиташе Велигден за…

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села,…