Таравари: Инцидентите кај Мавровка беа испровоцирани од навивачките групи на Шкупи и Артан Груби

t

Градоначалникот на Гостивар и потпретседател на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари во интервју за „Фокус“ тврди дека инцидентите, кои се случија на еден од протестите, кога нивни сопартиец извади  пиштол и пукаше кон масата демонстранти биле испровоцирани од навивачките групи на Шкупи, со кои управувал Артан Груби од коалициониот партнер на власта, ДУИ.

„Значи, ние воопшто не сме активни на протестите. Дури и не сме за протестите. Кој сака може да си протестира, кој не сака, не мора. Само во неколку наврати кажавме дека сме против говор на омраза. Инаку, на една од петте вечери што се протестираше се случи тој немил настан пред Мавровка“, вели тој. 

Додаде дека според последните информации тука директно се вклучени ДУИ и СДСМ. 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Најмалку 16 лица се повредени при…

Попладнево се случил инцидент во Тухељски Топлице,…

(Фото) Еве уште еден од тепачите на…

Денеска за време на "прославата" по повод…

Приведен уште еден од пукачите кај Мавровка

Вчера од страна на Единица за насилен…

Таравари: Инцидентите кај Мавровка беа испровоцирани од…

Градоначалникот на Гостивар и потпретседател на Алијанса…

Се враќа старата маршута на протестот: Денеска…

Организаторите на протестот соопштуваат дека денеска, 12.07.2022…