Тасевска: СДСМ ја намали невработеноста за 10% и ја покачи просечната пензија за 40%

t

Во последните неколку години економските и интеграциските политики на СДСМ донесоа поголеми плати и пензии и економската стабилност во услови на повеќе кризи, вели пратеничката на владеачката партија, Лидија Тасевска.

Според неа, податоците се особено јасни ако се спореди со времето на ДПМНЕ.

-Стапката на невработеност во 2016 година беше речиси 24%, СДСМ успеа да ја намали драстично и денес е околу 14%. Само за една година имаме зголемена вработеноста од 9,5%. Минималната плата на работниците во државата, во 2016 година со ДПМНЕ изнесуваше 10.000 денари а во некои сектори и 8.000 денари. СДСМ неколкупати ја зголеми минималната плата и од оваа година изнесува 21.000 денари. Двојно повеќе во однос на ДПМНЕ.

Просечната нето плата во 2016 година изнесувала околу 22.000 денари. СДСМ го оствари изборното ветување пред време и во 2023 година, просечната нето плата е историски највисока и изнесува 37.000 денари.

Просечната пензија СДСМ ја зголеми за 40%, во однос на времето на ДПМНЕ во 2016 година, истакна Тасевска на прес-конференција.

Пратеничката уверува дека со членството во Европската Унија овие економски резултати ќе бидат значително поголеми.

Затоа СДСМ е посветена на интеграцијата и членството во ЕУ, за поголеми плати и пензии. Тоа ДПМНЕ го блокира со своите неразумни постапки, блокираат поголеми плати за работниците, поголеми пензии, подобар животен стандард, рече Тасевска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СДСМ: Џафери е добро решение за технички…

Сметаме дека Талат Џафери е соодветно и…

СДСМ: Мицкоски да излезе пред граѓаните и…

Од СДСМ порачуваат Христијан Мицкоски да не…

Се очeкува Јован Митрески да биде предложен…

Неофицијално се дознава дека на овој состанок…

Ковачевски ќе биде носител на пратеничка листа…

Премиерот Ковачевски вечерва во интервју за "360"…

Исфрустрирани кретени од ДПМНЕ и СДСМ, вие…

Трагично е што двете најголеми политички партии…