Тасевски: Главен пропагандистички трик против нас Македонците им е: Аха тие се путиновци, со Русите се..

t

Пишува на Фејсбук актерот и поранешен директор на Драмски театар, Сашо Тасевски.

,,Главен пропагандистички трик против нас Македонците им е: Аха тие се путиновци, со Русите се, буууу!
А бе бугараши едни СДСМовски.
Наместо да се освестите за предавството што ни го приреди вашата ЕУ која застана зад шовинистичките помии на Бугарија и која сега фактички ќе не блокира, без Бугарија да мрдне со малото прсте, доколку не ги голтнеме нивните помии, вие продолжувате да се резилите со одбраната на таа фашизирана ЕУ од глава до петици.

Кон неа ли трчате со голи газови потопени во буриња лубриканти?
Кон истата таа што со прст не мрдна да ни помогне за ковидот, а потоа и за санкциите кои не натера да им ги бапнеме на Русите. Гледате каква инфлација имаме. Тонеме во беда. На патот кон вашата покакана ЕУ.
Кон неа трчате, која сега не лаже дека ќе не прегрне, но само ако се избришеме како народ.
Трчате по ЕУ?
Не гледате дека ЕУ не постои.
Се распаѓа од внатре.
Постои само како алатка на САД и НАТО.
А до септември и леб ќе немаат да јадат тие во ЕУ, ниту да се греат.
Ќе биде калакурница.
Оти Путин ќе продолжи да меле во Украина, а галиба ќе оди курбан уште некоја држава од вашето љубено НАТО.
Од септември ќе сфатите во какви гомна сте, до гуша.
Вчера една честитка не упативте кон покојните партизани од НОБ, нашите дедовци, кои ви ја дадоа на тацна државата што ја распродадовте ко половно фиќо на делови, ама затоа, скршивте нозе да им честитате државност на Америте. Леле колку ни помогнале Америте!
Е колку ни помогнаа?
Ни помогнаа од година во година да стануваме се помалку Македонци.
Толку ни помогнаа.
Па уште со нивната пропаганда по нас.
Сме биле за Русите.
Не сме ние ЗА никого посебно, ама сме многу против фашизмот што како канцер ја голта Еаропа, онаа која им седи во скутот на атлантистите.
Бандо продадена” , пишува Тасевски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СВР Куманово изрече над 100 санкции за…

Денеска (14.08.2022) во времето од 14 –…

Василев ја пушти Украина низ вода: Ако…

Ако Гаспром може да испорача евтин гас…

Голем напредок на фронтот: Русите ја пробија…

Силите на Народната милиција на ДНР, со…

Се огласи српскиот амбасадор во Бугарија: Еве…

Амбасадорот на Србија во Бугарија Жељко Јовиќ…

Тетово “лета”: Изречени 149 санкции за брзо…

Полициски службеници на СВР Тетово денеска (14…