ТАТКО ХЕРОЈ И ПРЕЗЕНТЕРКА ПРОФЕСИОНАЛЕЦ – страшни сцени од земјотресот во Турција, овие видеа ќе ги гледате неколку пати и нема да ви се верува

t

Земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала ја погоди областа во западна Турција во близина на градот Дузча, 210 километри источно од најголемиот турски град Истанбул. П

Потресите беа доволно силни за да се почувствуваат во Истанбул и главниот град Анкара.

Најмалку 46 лица се повредени, соопштија официјални лица.

Проценките за длабочината на земјотресот варираат од 2 до 10 километри. Има извештаи за прекин на електричната енергија во регионот, како и за некои жители кои скокаат од балконите.

Друг земјотрес со јачина од 4,7 е забележан 20 минути по првиот.

Турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу изјави дека нема информации за жртви.

Сепак, турската агенција за катастрофи подоцна соопшти дека 37 се повредени во Дузче, еден во Истанбул, шест во Зонгулдак и еден во Сакарија на брегот на Црното Море и еден во Болу на југоисток.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По десет години затвор во Шпанија, водачот…

Вечерва после 20:00 часот на белградскиот аеродром…

(Видео) ХОРОР во Приштина: Бремена жена изрешетана…

Бремена жена на возраст од околу 35…

Христијаните веќе не се мнозинство во Англија…

Англија и Велс повеќе не се мнозински…

Ковачевски: Штајнмајер го цитираше Конески – Има…

Политиката што ја спроведуваме ги брани интересите…

(Видео) Освојување на Вселената: Кинеските астронаути пристигнаа…

Новиот тим астронаути стигнаа до кинеската вселенска…