ТАТКО ХЕРОЈ И ПРЕЗЕНТЕРКА ПРОФЕСИОНАЛЕЦ – страшни сцени од земјотресот во Турција, овие видеа ќе ги гледате неколку пати и нема да ви се верува

t

Земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала ја погоди областа во западна Турција во близина на градот Дузча, 210 километри источно од најголемиот турски град Истанбул. П

Потресите беа доволно силни за да се почувствуваат во Истанбул и главниот град Анкара.

Најмалку 46 лица се повредени, соопштија официјални лица.

Проценките за длабочината на земјотресот варираат од 2 до 10 километри. Има извештаи за прекин на електричната енергија во регионот, како и за некои жители кои скокаат од балконите.

Друг земјотрес со јачина од 4,7 е забележан 20 минути по првиот.

Турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу изјави дека нема информации за жртви.

Сепак, турската агенција за катастрофи подоцна соопшти дека 37 се повредени во Дузче, еден во Истанбул, шест во Зонгулдак и еден во Сакарија на брегот на Црното Море и еден во Болу на југоисток.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Груевски со детали за преговорите со Бугарија:…

Пишува Никола Груевски на Фејсбук: Од секогаш…

Грковска-Ескобар: Република Македонија е на правиот пат…

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за…

Борел вели: Најлесен начин да се стави…

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, денеска…

Зајкова го критикува Тупанчески: Реформите не се…

Зајкова го критикува Тупанчески.. „Реформите во правосудниот…

Ноне се пожали: Сакам врска, ама сакам…

Споделувајќи фотографии од Кајманските острови, каде што…