Тахири: ЕУ да престане да ја толерира лицемерната политика на Србија

t

Поранешниот главен преговарач на Косово во дијалогот со Србија, Едита Тахири, изјави дека „време е Европската унија да престане да ја толерира лицемерната политика на Србија“, пренесува Репортерс.


Тахири се прашуваше „до кога ЕУ ќе ја толерира Србија со својата лицемерна политика и кон Русија и кон Западот“.

„Време е ЕУ да биде цврста со Србија, да престане со нејзиното лицемерие заради мирот и стабилноста во регионот, Самитот утре во Тирана мора да го реши ова прашање, меѓу многуте прашања што го оптоваруваат Балканот, ова е прво прашање што мора да се реши“, рече таа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нови тензии во Косово: Каменуван автомобил на…

Автомобил управуван од Србинот Саша Блажиќ вечерва…

Петровска на средба со Вучевиќ: Интеграција во…

Министерката за одбрана на Република Македонија, Славјанка…

(Видео) Српски навивачи во Мелбурн извикуваат „Србија-Русија“…

Српски навивачи денеска се собраа пред стадионот…

Курти: Во Косово нема српски општини

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека на Косово…

Шокантна одлука на судот во Приштина: Отфрлено…

Основниот суд во Приштина го отфрли обвинителниот…