Таче со теории на заговор: Странски служби биле против решавање на спорот помеѓу Македонија и Бугарија

t

„Постојат поединци, групи, па дури и политички партии кои се финансирани од трети држави, кои не сакаат да ја видат Македонија во ЕУ и работат против евентуален договор со Бугарија“ изјави премиерот Димитар Ковачевски во „360 степени“ на АлсатМ.

Тој додаде дека и овие денови се забележуваат реакции од таквите пропагандисти кои обвинуваат за национални предавстава и од двете страни и во Софија и во Скопје.

Коментирајќи ја изјавата на бугарскиот премиер Кирил Петков за протерувањето на пет руски дупломати кои работеле против договор меѓу Бугарија и Македонија, Ковачевски ијзави дека му верува на неговиот бугарски колега, бидејќи таа изјава е базирана на информациите од бугарските служби.

„Немам детали, но сигурно дека тоа што е за споделување, нивните агенции за национална безбедност ќе соопштат“ рече Ковачевски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинците бесни: Унгарија објави карта од Украина…

Украинското Министерство за надворешни работи ја укори…

ТАЖНА ВЕСТ: Малата Ана не успеа да…

Девет годишната Ана Аргировска од Куманово, за…

Невреме го зафати и Прилеп

Попладнево околу 18 часот регионот на Прилеп…

Ни треба целото оружје што го имате…

На Украина ѝ недостига оружје за контраофанзива,…

(Видео) Голем број демонстранти на протестот “Србија…

Со бројни транспаренти десетици илјади граѓани на…