Објавено на:

Тајванската војска се подготвува за конфликт со Кина!

t

Тајван ќе го примени она што неговата армија го научи со набљудување на специјална операција во Украина на претстојните воени вежби насочени кон вежбање на борбата против евентуален кинески напад, соопштија денеска властите во Тајпеј.

Овогодинешните воени вежби во Тајван ќе бидат поделени на два дела, едниот во мај, а другиот во јули. Мајскиот дел би бил делумно тактичко разгледување, засновано на, како што е наведено, „различни можни акции на Комунистичката партија на Кина во врска со инвазијата на Тајван“.

Во јули ќе се одржат петдневни вежби кои ќе опфатат војници и употреба на боева муниција. Вежбата ќе се фокусира на напад на непријателот на море, зачувување на борбените сили и „интегрирање на силите на целата нација за поддршка на воените операции“, што се однесува на цивилната одбрана и реформите на резервистите, кои имаат за цел да ја подобрат способноста на Тајван да води војна со Кина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гаши: Ако Курти ги формира ЗСО, ќе…

Поранешниот советник на косовскиот премиер Албин Курти,…

Ова е најмладиот сериски убиец на Балканот,…

Криминологијата вели дека сериските убијци не се…

Димитриевски: Не ми пречи Бугарите да бидат…

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски во…

Недостиг на судска и медиумска независност и…

Недостатоци во независноста и интегритетот на судството,…

Ванковска: Се родивме во антиколонијална држава, денес…

Професорката на Филозофскиот факултет при УКИМ, Билјана…