Објавено на:

ТАЈВАН БАРА ПОМОШ: Направете нешто за да спречите кинеска окупација

t

Додека Тајван продолжува да се соочува со воена закана од Кина, министерот за надворешни работи Џозеф Ву оваа недела рече дека тајванската влада продолжува да се фокусира на својата „асиметрична одбранбена способност“ – вклучувајќи ја и помошта на САД – за да го биде непривлечна цел, и покрај нејзината ограничена воена моќ.

Сегашната стратегија на Тајван е да се увери дека „Кина ќе разбере дека ќе плати многу висока цена ако иницира конфликт против Тајван“, рече Ву за време на виртуелен настан организиран од Институтот за меѓународно лидерство Мекејн на Државниот универзитет во Аризона.


Зборувајќи со поранешниот секретар за одбрана на САД, Марк Еспер, Ву се залагаше за континуирана американска поддршка на Тајван преку продажба на оружје, воена размена, споделени разузнавачки информации и вежби за слобода на навигација во Тајванскиот теснец.

„Сакаме луѓето овде во Тајван да можат да се одбранат ако Кина сака да започне војна против Тајван“, рече Ву.

Тајван живее под закана од воена акција од страна на Кина уште од кинеската националистичка партија, кога Куоминтанг побегна од копното по губењето на кинеската граѓанска војна во 1949 година. – Агресивната воена кампања за модернизација на Кина значи дека таа би можела да го нападне Тајван уште во 2027 година, според американското Министерство за одбрана.

Ву рече дека Кина во иднина би можела да има потенцијал да нападне и други цели освен Тајван.

„Кина вложи толку многу инвестиции и ја модернизира својата војска, способна не само да го нападне Тајван, туку и да го надмине првиот островски синџир, така што треба да ја развиеме нашата асиметрична војна за Тајван да може да се одбрани“, рече тој, мислејќи на името на одбранбената бариера на Тајван, Јапонија, Окинава и северните Филипини.

Слични грижи ги натераа Соединетите Држави, како и Франција, Јапонија, Австралија, Индија, Јужна Кореја, Филипините и Европската унија да станат погласни за иднината на безбедноста на Индо-Пацификот во услови на се појјака Кина. Претходно овој месец, Вашингтон ја објави својата најнова индо-пацифичка стратегија, која повика на поголема соработка со регионалните партнери.

Ву рече дека Тајван мора да биде „многу внимателен“ да не ја испровоцира Кина и да предизвика конфликт. Најновиот инцидент се случи во 1995 и 1996 година, кога Кина истрела проектили кон Тајван пред нејзините први демократски избори. Идните предизвикувачи би можеле да вклучуваат формално прогласување независност од страна на Тајван од Кина, поради што лидерите како што е претседателот Цаи Инг-вен се крајно внимателни кога разговараат за политичкиот статус на Тајван.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие…

Светиот апостол и евангелист Јован Споменот на…

Лукаревска: Не е патриотски да се бараат…

Треба да има лидерска средба, но на…

Унгарија предлага ембарго на поморските пратки руска…

Унгарскиот министер за надворешни работи рече дека…

Борел: Храната ќе станува се поскапа

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, уште…