Објавено на:

„Тајмс“: Британски специјални сили „обучуваат локални војници во Украина“

t

Британски специјални сили обучуваат украински војници на теренот во пошироката област на Киев, првпат од почетокот на руската инвазија во Украина, информира весникот „Тајмс“.

Украински команданти изјавиле за весникот дека офицери од два баталјони стационирани во и околу главниот град поминале низ воена обука во последните две недели.

„Капетанот Јуриј Мироненко, чиј баталјон е стациониран во Оболон на северната периферија на Киев, рече дека воените обучувачи дошле да им покажат на новите и вратени воени регрути да користат NLAW, противтенковски проектили кои беа испорачани од Британија во февруари на почетокот на инвазијата“, пишува „Тајмс“.

Според Би-Би-Си, британското Министерство за одбрана не ја потврди информацијата дека британски војници првпат се во Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шефот на „Вагнер“ ја предупредува Москва: „Почнува…

Евгениј Пригожин го предупреди рускиот министер за…

ИМ СОБРАЛЕ ПАРИ ВЕТУВАЈЌИ ИМ ГЕРМАНСКИ ВИЗИ:…

Двете се задржани во Полициската станица Гостивар…

Ќерката на еден од основачите на ВМРО-ДПМНЕ…

Пишува Мери Горгиевска (Посветено на осумте индивидуи…

(Фото) Македонската фудбалска репрезентација со нови дресови…

Фудбалската федерација на Македонија и техничкиот партнер…

АЗЕРБЕЈЏАН И ЕРМЕНИЈА ПРЕД НОВА ВОЈНА: Баку…

Тензиите меѓу Азербејџан и Ерменија за спорниот…