Објавено на:

„Тајмс“: Путин испратил 400 платеници од Африка во Киев да ги убијат Зеленски и браќата Кличко

t

Еден од најугледните и најпознати светски магазини „Тајмс“ објави дека рускиот претседател Владимир Путин, испратил 400 платеници во Киев со задача да убијат 23 лидери во Украина.

На листата се наоѓаат украинскиот претседател Володимир Зеленски, потесниот владин кабинет и воен врв, како и браќата Кличко, Виталиј и Владимир.


-Путин состави црна листа на која се 23 високи украински официјални лица и моќници. Мешу нив се двајцата поранешни светски боксерски прваци во тешка категорија, браќата Кличко. Тие се омилени меѓу Украинците, и станаа заштитно лице на отпорот на руската агресија. Виталиј веќе осум години е градоначалник на Киев, стои на почеток на текстот пренесен од Би-Би-Си.

Во продолжение од текстот се дава појаснување кој ја добил оваа задача од Путин.

-Вагнер Групата брои 400 одлично опремени платеници кои во јануари од Африка ги донесе Евгениј Пригожин, близок соработник на рускиот претседател кого го нарекуваат „готвачот на Путин“. Пред пет недели дојдоа во Белорусија, а потоа тргнаа кон Киев. За убиството на украинскиот врв и е гарантиран огромен износ пари. За нивните планови во саботата наутро се информирани високи украински претставници, стои во објавата.

Платениците наводно го следат Зеленски и неговите колеги преку мобилните телефони и тврдат дека секогаш знаат каде се наоѓа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кога Србија ќе влезе во ЕУ ќе…

Српската министерка за евроинтеграции, Јадранка Јоксимовиќ, изјави дека кога…

Возбудливата љубовна приказна на Европејците и Украинците…

Се чини дека возбудливата љубовна приказна на…

Официјално: Луганск е под целосна контрола на…

Министерот за одбрана Сергеј Шојгу му пријавил…

Ништо од единството: Ситуацијата во Украина ги…

Британски весник: Ситуацијата во Украина го подели…

Русите гневни: Украина го ганатира Белгород, има…

Најмалку три лица загинаа, а десетици станбени…