Објавено на:

Телата на Азовците од Азовстал вратени во Киев

t

Десетици тела на украински војници кои загинаа бранејќи ја фабриката за челик Азовстал се вратени во Киев, јавува АП.

Посмртните останки сега се идентификуваат преку ДНК тест, изјави командантот на украинската војска Максим Жорин во ексклузивниот извештај на агенцијата.

Со месеци украинските војници беа заробени во опколената фабрика за челик, спречувајќи ги руските сили да преземат контрола над целиот Мариуопол.

Но, во мај бранителите на локацијата конечно се откажаа од огромната фабрика за челик на руските сили.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ќе си лежат: Врховниот суд на Русија…

Врховниот суд на Русија, на барање на…

ОН се спремни да испратат инспекција во…

Портпаролот на ОН потврди дека организацијата е…

(Видео) Вознемирувачко: Сведоштво на ранетите припадници на…

Направени се снимки од болницата каде што…

Сопственикот на „Азовстал“ продолжува да се жали:…

Русија заплени челик во вредност од 600…

Ќе му платат милијарди ако победи: Сопственикот…

Украинскиот милијардер Ринат Ахметов поднесе тужба против…