Објавено на:

Тензиите на највисоко ниво: Итна средба Блинкен – Лавров

t

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска ќе се сретнат во Женева.

– Плановите се да се разговара за нацртите на двата договори што Русија ги поднесе на 15 декември, изјави синоќа портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, пренесоа руските медиуми.

Захарова на прес конференцијата кажа дека Лавров и Блинкен пред два дена веќе имале телефонски разговор и дека Лавров го повикал Блинкен „да не шири шпекулации за наводната претстојна руска агресија“ во врска со ситуацијата во југоисточна Украина, туку да ги принуди властите во Киев целосно да го спроведат Договорите од Минск.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дачиќ на средби со Лавров, Шаленберг, Сијарто…

На маргините на 30. Министерски совет на…

Републиканците најавија гласање на импичмент за Бајден

Републиканците во Претставничкиот дом на САД во…

Јакимовски за тушот од О’Брајан за Мицкоски:…

Лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, на Фејсбук…

Северна Кореја отфрли разговори со „дволичните“ САД

Пјонгјанг ја отфрли понудата за продолжување на…

Унгарија не поддржува почеток на преговори за…

Унгарија нема да го поддржи предлогот на…