Објавено на:

Терористи зазедоа хотел во главниот град на Сомалија

t

Непознати напаѓачи презеле контрола врз хотел во главниот град на Сомалија, Могадишу, на кој му претходеле две експлозии на автомобили и истрели од огнено оружје, соопшти денеска полицијата.

„Два автомобили-бомби го нападнаа хотелот Хајат. Еден ја погоди оградата во близина на хотелот, а другиот ја погоди капијата на хотелот. Веруваме дека терористите се внатре во хотелот“, изјави за „Ројтерс“ локален полицаец.

Двајца разузнавачи исто така ја потврдиле информацијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Терористите во Шведска регрутираат деца: 15-годишно момче…

„Спирала на насилство“: Терористите во Шведска регрутираат…

Терористи зазедоа хотел во главниот град на…

Непознати напаѓачи презеле контрола врз хотел во…

Шок за САД: Сирискиот претседател ги амнестираше…

Сирискиот претседател Башар Асад издаде декрет во…

Јапонија го отстрани “Азов” од листата на…

Јапонската безбедносна служба ПСИА го отстрани од…

Терористички напад во Сомалија: Огромен број на…

Најмалку 48 лица загинаа, вклучително и една…