Теута е нов амбасадор во ЕУ, директорот на АНБ во Франција? Празните дипломатски места поделени според партиски клуч

t

Поранешната градоначалничка на Тетово и вицепремиерска за евроинтеграции, Теута Арифи, ќе биде нов македонски амбасадор во ЕУ, дознава Фокус.

Според информациите, актуелниот директор на АНБ Виктор Димовски, пак, ќе замине на амбасадорска служба во Париз.

Исто така, велат добро упатени извори, амбасадорското место во Вашингтон ќе биде пополнето со Зоран Попов, дипломат од кариера кој е државен секретар во МНР.

Како што неофицијално дознаваме, овие предлози од МНР веќе се поминати на Влада и треба да стигнат на одобрување кај претседателот на државата.

Потоа, законската процедура предвидува издавање на агреман од земјата-домаќин каде се упатуваат.

Извот: Фокус

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Да помогнеме за лекување на 19-годишниот Виктор…

На 19-годишниот Виктор Боневски од Скопје му…

Јордан го повлече својот амбасадор од Израел

Јордан го повлече својот амбасадор од Израел…

Украински амбасадор се извини за изјавата дека…

Украинскиот амбасадор во Казахстан и се извини…

Американскиот амбасадор ги искара бугарските политичари: Ја…

Политичарите во Бугарија ја користат руската пропаганда…

Зоран Попов го помина собранискиот филтер и…

Новоименуваниот амбасадор на Република Македонија во Соединетите…