Објавено на:

Тешка група за македонската ракометна репрезентација на ЕП 2022

t

Женската македонска ракометна репрезентација доби многу тешка група за Европското првенство 2022.

Избраничките на селекторот Љубомир Савевски на еврошампионатот од 4 до 20 ноември ќе играат во Ц-групата во Скопје заедно со селекциите на Франција, Холандија и на Романија.

На попладневната ждрепка во Љубљана, извлечени беа и другите три групи:

А-групата ја сочинуваат: Норвешка, Унгарија, Хрватска и Швајцарија.

Во Б-групата ќе играат: Данска, Шведска, Словенија и Србија.

Партиципиенти во Д-групата се: Полска, Црна Гора, Германија и Шпанија.

Пласман во втората фаза ќе изборат трите првопласирани кои ќе продолжат во две групи од по шест селекции.

Освен Скопје, домаќини на другите три групи се Љубљана (А-група), Целје (Б-група) и Подгорица (Д-група).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Одбрана ќе набавува осум нови хеликоптери, најавува…

Министерството за одбрана ќе набавува нови повеќенаменски…

Борел: Партнерството меѓу Русија и Кина има…

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика…

Вучиќ: Целта во надворешната политика е да…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска во…

Ахмети го назначи Рафис Алити за кординатор…

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во…

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…