Објавено на:

“Тешко на Русите”: Украинците тврдат дека уништиле осум руски тенка

t

Украинската војска денеска преку објава на Фејсбук ги соопшти податоци за најновите руски загуби на бојното поле.

Генералштабот на украинските вооружени сили соопшти дека во еден ден се уништени дополнителни осум руски тенкови, од последното оперативно ажурирање, со што вкупниот број руски тенкови уништени од почетокот на инвазијата на 24 февруари 2022 година се искачи на 3.197.

Според Генералштабот, руските сили изгубиле и дополнителни 22 оклопни возила и седум артилериски системи. Тие исто така наведуваат дека руските сили изгубиле 650 војници во тој период, со што бројот на убиени Руси во Украина се искачи на 126.160, тврди Украина.

Пријавениот биланс на загинати на руските и украинските сили варира помеѓу Киев и Москва, а бројките се покажаа тешко независно да се утврдат. Руското Министерство за одбрана редовно не дава ажурирани бројки на жртви. Според руските државни медиуми, до крајот на март 2022 година, 1.351 руски војник биле убиени во првиот месец од борбите во Украина.

Само неколку дена пред да се објави оваа бројка на загинати, НАТО ја процени меѓу 7.000 и 15.000. Ажурираниот број на загинати што го претстави рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу на 21 септември 2022 година изнесуваше 5.937 руски војници. Истиот ден, украинскиот Генералштаб на вооружените сили го процени бројот на руските жртви на околу 55.000.

На почетокот на декември, заедничкиот извештај на руската служба на Би-Би-Си и независниот руски весник Медиазон ја потврди смртта на 10.000 руски војници во Украина.

„Се потпираме само на потврдени извештаи за смрт, така што собраните податоци не го одразуваат вистинскиот број на жртви“, напиша Би-Би-Си во објавувањето на бројките. „Претпоставуваме дека нашата листа содржи најмалку 40-60% помалку имиња на загинатите отколку што всушност биле погребани во Русија. До 27 јануари Медиазона потврди 12.538 руски жртви.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…

Браво ќе ни кажат: Македонија е четврта…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…

Ќе ви се слоши: Светска банка пресмета…

Цената на обновата на Украина од руската…