Објавено на:

Тешко на Украинците: Кадиров испрати нова група чеченски доброволци

t

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров изјави дека нова група доброволци е испратена од Грозни во Украина.

„Испративме нова група доброволци кои ќе учествуваат во специјална операција со Украина. Тоа се главно подготвени специјалисти кои ја поминале целата потребна обука на рускиот универзитет за специјални сили во Гудермес. Тие дојдоа од речиси сите региони на нашата земја со цел да се здобијат со соодветни вештини на рускиот универзитет за специјални сили“, напиша Кадиров на Телеграм.

Тој додаде дека регионалниот јавен фонд „Ахмат-Хаџи Кадиров“ ги снабдил волонтерите со современо оружје и опрема.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И САД ја пуштија низ вода: Сега…

Процедурата за прием на Украина во НАТО…

Кисинџер: Неразумни се обидите на САД да…

Обидите на Вашингтон да ја вклучи Украина…

Украинскиот министер за одбрана најави ДОБРИ ВЕСТИ

Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников напиша…

Русија ќе ги смета нападите на ослободените…

Доњецката и Луганската народна република, Запорожје и…

Зеленски ги повика малцинствата во Русија да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика припадниците…