ТИКТОК ВЕЌЕ „НЕ ПАЛИ“ И ВО НЕПАЛ: Апликацијата е забранета, ги нарушувала „социјалната хармонија“ и „семејните структури“

t

Властите во Непал објавија дека ја забраниле употребата на апликацијата ТикТок во земјата, бидејќи, според нив, таа „ја нарушува социјалната хармонија и ги нарушува семејните структури“.

Како што пренесува „Економист“, овој потег уследи откако владата на Непал им нареди на компаниите кои управуваат со глобалните платформи за социјални медиуми да основаат локални канцеларии во земјата.

Непалските власти рекоа дека ТикТок има содржини што поттикнуваат верска омраза, насилство и сексуална злоупотреба и дека доведоа до конфликти во реалниот живот, кои бараа распоредување на органите за спроведување на законот и воведување полициски час, пишува „Њујорк Тајмс“.

Кинеската матична компанија на ТикТок не го коментираше случајот, но претходно таквите забрани ги нарече „погрешни“.

ТикТок е забранет во Индија од 2020 година, а апликацијата исто така предизвика загриженост во САД, ЕУ и во Канада, поради наводно споделување чувствителни податоци за корисници со кинеската влада.

Цела година, ТикТок се соочува со обвинувања за грижа за приватноста на корисниците, а висок функционер на оваа социјална мрежа дури се најде на сослушување пред американскиот Конгрес.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нетанјаху: Го поддржувам продолжувањето на примирјето

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вчера му рече…

Во Украина преку 400 населени места останаа…

Украина стравува од нова голема кампања на…

Четворица загинати во несреќа во полски рудник

Четири лица загинаа во рудникот Собиески во…

Свештеник пријавил непознати лица во полиција дека…

Две маскирани лица го симнале знамето на…

Малолетници со нож ограбиле врсници во Чаир!

СВР Скопје поднесе кривична пријава против двајца…