Тодоров: Никогаш нема да се изгради клиничкиот центар – Со тие пари може да имаме швајцарско здравство

t

Никогаш нема да се реализира проектот за нов клинички центар, смета екс министерот за здравство Никола Тодоров. Наместо да се гради на нива, клиниката треба да се направи во центарот на главниот град, односно на просторот каде што веќе се наоѓа комплексот болници

Тодоров планирал клиничкиот центар да се гради на постоечката локација, каде биле предвидени и две катни гаражи со капацитет од по 1250 паркинг места. Овој концепт вели дека го копирала и реализира Србија каде веќе е пуштен во употреба новиот објект.

И министерот за здравство Беким Сали исто како и неговиот претходник, Венко Филипче, смета дека проектот треба да се реализира некаде на периферија. Сали пред неколку дена рече дека се уште не е одредена локација.

Извор: ТВ 21

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Делови од Центар и Карпош утре ќе…

Дел од корисниците лоцирани на потегот од…

Санација на оштетени заштитни столбови на улиците…

Екипите на ЈП „Улици и патишта“ Скопје…

(Фото) Силно невреме во Скопје: Се урна…

Невреме проследено со силен ветер и дожд…

Драма во скопски Центар: Соседи се тепале…

Жител на Центар вчера нападнал негов сосед…

Сообраќајна несреќа во Центар: Сообраќајот е привремено…

Во овие моменти сообраќајна несреќа буквално го…