Објавено на:

Толку од единството во ЕУ – Моравјецки: Париз и Берлин ја водат ЕУ во стилот на олигархијата

t

Париз и Берлин ја водат ЕУ во стил на олигархија, изјави полскиот премиер Матеуш Моравјецки.

Моравјецки смета дека би било „деструктивно“ за Европа да се откаже од „механизмот на едногласност во контекст на огромното влијание на Берлин“.

Според него, гласовите на Германија и Франција сега се најважни во ЕУ, додека „игнорирањето на полскиот глас е само пример за поширок проблем“.

Претходно весникот ВЗГЉАД напиша дека Париз, Берлин и Брисел се сериозно незадоволни од Полска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шолц: Имаме недостаток на работна сила, имаме…

Германскиот канцелар Олаф Шолц во интервју за…

Гир кон Македонците: Вашиот пат кон ЕУ…

Европската политичка заедница не е никаква замена…

Васало за бугарските клубови и уставните измени:…

Заменик aмбасадорoт во делегација на ЕУ во…

ФРОНТЕКС ќе ги засили македонските граници: Средба…

Претседателот на Владата на Република Македонија Димитар…

Земјите членки на ЕУ координирано ги повикуваат…

Земјите членки на Европската Унија денеска координирано…