Објавено на:

Толку од офанзивата, Украина се спрема за одбрана

t

Украинскиот премиер Денис Шмигал изјави дека Украина треба да подготви стратешка одбрана со изградба на повеќе ешалони и фортификации во должина на целиот фронт по примерот на руската оддбрана која беше непробојна за Украинците и покрај целата западна помош.

Сепак треба да се додаде дека Украина ќе се обидува да се пробие на фронтот со спорадични напади додека не почнат есенските дождови, објавија медиумите во Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров: Во Европската унија нема демократија туку…

Во Европската унија нема демократија туку „дисциплина…

Зеленски е задоволен: Се бориме со втората…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека војната со Русија…

Османи: Дискусиите за исклучување на Русија од…

Дискусиите за исклучување на Русија од ОБСЕ…

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на…

Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ…

Русија ја презема контролата над големиот аеродром…

Претседателскиот декрет ги префрли акциите на Аеродромот…