Објавено на:

Толку од слободата на говор? Твитер им ги угаси профилите на новинари на „Њујорк тајмс“, „Си-ен-ен“ и „Вашингтон пост“

t

Профилите на „Твитер“ што припаѓаат на неколку истакнати новинари кои го покриваат сопственикот на компанијата, Илон Маск, нагло беа суспендирани.

Американските медиуми објавија дека компанијата на мултимилијардерот, без претходно објаснување, им ги угаси профилите на новинари на „Њујорк тајмс“, „Си-ен-ен“ и „Вашингтон пост“.

Портпаролката на „Твитер“ изјави дека забраната е поврзана со споделување во живо податоци за локацијата.

Ваквиот потег доаѓа откако Маск изјави дека ќе го тужи сопственикот на профилот што го следи неговиот авион.

На листата забранети новинари се наоѓаат и Мич Ли од The Intercept, Мет Бајндер од Mashable и независните новинари Арон Рупер и Тони Вебстер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Толку од слободата на говор? Твитер им…

Профилите на „Твитер“ што припаѓаат на неколку…

(Фото) Маск ги претвори канцелариите на вработените…

Поранешен вработен во „Твитер“ изјави дека новиот…

Маск ги стави вработените во Твитер во…

Новиот сопственик на „Твитер“, Елон Маск, ги…

Зукерберг го “следи” Маск: Мета отпушта илјадници…

Компанијата „Мета платформс“ од денеска почнува со…

Бајден удри по Маск: Твитер шири лаги…

Американскиот претседател Џозеф Бајден ги критикуваше Твитер…