Објавено на:

Толку од соработката? Израел ја обвини Русија за воени злосторства

t

Израелскиот министер за надворешни работи Јаир Лапид остро ја осуди Русија за, како што рече, „воените злосторства“ во Украина.

Сликите и сведочењата од Украина се ужасни. Руските сили извршија воени злосторства против цивилното население без одбрана. Остро ги осудувам овие воени злосторства, истакна Лапид.

Претходно денеска израелскиот премиер Нафтали Бенет ги осуди убиствата на цивили во украинскиот град Буча, но не ги обвини руските сили за тие злосторства.

Сега, неговиот министер го направи тоа и ова е првпат Израел да ја обвини Русија за воени злосторства во Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин задоволен: Невработеноста во Русија е на…

Невработеноста во Русија е на рекордно ниско…

Пронајден мртов еден од најозлогласените руски команданти…

Еден од најозлогласените команданти на рускиот претседател…

Да се биде или не: Ако падне…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека…

Украинската вицепремерка: Русите да не посвојуваат деца…

Украинската вицепремиерка Ирина Верешчук ги повика Русите…

(Видео) Македонија нема ништо против рускиот народ,…

На прашање на Инфомакс како ја коментира…