Објавено на:

Толку од Украина, ситно броиме до војна! Церемонијата за припојување територии кон Русија ќе се одржи во петок

t

Церемонијата на потпишување на договорот за припојување на нови територии кон Русија ќе се одржи во петок во Кремљ, а на неа ќе учествува и претседателот Владимир Путин, изјави неговиот портпарол Дмитриј Песков.

„Утре во 15:00 часот во Големиот Кремљ палата, во салата Свети Ѓорѓи ќе се одржи церемонијата на потпишување на договорот за влез на нови територии во Руската Федерација. На овој настан ќе има опширен говор на претседателот Путин“, рече Песков.

Тој истакна дека ова не е претседателско обраќање до Сојузното собрание, туку за различен формат.

Обраќањето на претседателот ќе биде подоцна, за тоа ќе ве информираме навреме“, додаде Песков.

Да потсетиме дека референдумите за прашањето за приклучување кон Русија се одржаа од 23 до 27 септември во Доњецката и Луганската народна република, како и во регионите Керсон и Запорожје. Според резултатите од обработката на 100% од гласачките ливчиња, во ДНР има 99,23% од оние кои гласале за приклучување кон Руската Федерација, во ЛНР 98,42%, во регионот Керсон 87,05% и во Запорожје 93,11%.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Британците откриваат: Елиминација на државниот врв, заземање…

Британскиот истражувачки центар за одбрана и безбедност…

Едвард Сноуден доби руско државјанство!

Поранешниот припадник на американските специјални служби Едвард…

Ова е поинаква Русија, Србија треба да…

Амбасадорот на САД во Србија, Кристофер Хил,…

Финската премиерка: Европа не е доволно силна…

Финската премиерка, Сана Марин, денеска во Сиднеј…

Се урна борбен авион во Русија!

Борбен авион МиГ-31 се урна во Приморскиот…